Son güncellenme :20.11.2020 13:51

Anasayfa > Genel > ANTİBİYOTİKLER ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ VE AĞRI

20.11.2020 Cum, 13:51

ANTİBİYOTİKLER ATEŞ DÜŞÜRÜCÜ VE AĞRI KESİCİ DEĞİLDİR; HER HASTALIĞI TEDAVİ ETMEZ.

Medical Park Gaziantep Hastanesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Vuslat Keçik Boşnak, gereksiz antibiyotik kullanımının önlenmesi ve antibiyotik direncinin meydana getirdiği sorunlara dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla bilgilendirmelerde bulundu:

‘’İçinde bulunduğumuz hafta Dünya Sağlık Örgütü tarafından; ‘’Dünya Antibiyotik Farkındalık’’ haftası olarak belirlenmiştir. Antibiyotik direnci; tüm dünyayı ve ülkemizi ilgilendiren çok önemli bir sağlık sorunudur. Dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara bağlı hastalık ve ölüm oranları artmakta ve hastanede yatış süreleri uzamaktadır. Bu hafta sebebi ile bu konuda antibiyotiklerin uygun kullanımı ile ilgili bazı tavsiye ve hatırlatmalarda bulunmak istiyorum; Antibiyotiklerin gelecek nesillerde de etkinliğinin sürdürülebilmesi için tek çare, akılcı antibiyotik kullanımıdır. Özellikle uygunsuz kullanım en sık; üst solunum yolu enfeksiyonları ve akut gastroenterit tablolarında görülmektedir. Ateş, boğaz ağrısı, yutma güçlüğü, boğazda takılma veya ishal, karın ağrısı şikayetleri olan hastaların hekime başvurup muayene olduktan sonra eğer reçetelerinde antibiyotik yazılmışsa uygun dozda ve uygun sürede kullanmaları gereklidir.’’ dedi.

Medical Park Gaziantep Hastanesi, Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Keçik Boşnak, hekimin reçete etmediği özellikle de insanların, kendi kendine veya yakınlarının önerisiyle antibiyotik kullanmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Antibiyotiklerin, ağrı kesici ve ateş düşürücü olmadığını ve her hastalığı tedavi etmediğini belirtti. Nezle ya da grip gibi virüslere bağlı enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmanın yanlış olduğunu kaydederek, uygunsuz antibiyotik kullanımının istenmeyen birçok yan etkiye neden olduğunu vurguladı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.