Son güncellenme :11.02.2022 14:54

Anasayfa > Genel, Gündem > ASTIM TEDAVİSİNDE ÇOCUĞA İLAÇ YÜKLEMESİ YAPILMAMALI

11.02.2022 Cum, 14:54

Kış ayı sebebiyle çocuklarda atım, grip, nezle gibi solunum yolu enfeksiyonlerında artış gözlenmektedir. Çocuklarda astım hakkında bilgiler veren Medical Park Gaziantep Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Dr. Elif Şenbaba, Çocuklarda astım hastalığının tedavi edilebilen bir hastalık olduğunu, çocuklarda astımın toplumun %10-20 civarında görüldüğünün altını çizdi.

İlkokul çağındaki her 5 çocuktan 2’sinde, ergenlik çağındaki her 7 gençten birinde ve her 10 yetişkinden birinde görüldüğüne dikkat çeken Uzm. Dr. Şenbaba, astım belirtileri gösteren çocukların çocuk alerji uzmanlarınca değerlendirilmesinin doğru olduğunu, gerekli testler yapıldıktan sonra teşhis konulmasının, en az ilaçla çocuğa zarar vermeden tedavi uygulanmasının en doğru yöntem olduğunu sözlerine ekledi.

Medical Park Gaziantep Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmunoloji Uzmanı Dr. Elif Şenbaba sözlerine şöyle devam etti: ‘’Astım bazı etkenlerle birlikte akciğerlerdeki hava yolu duvarlarının şişmesi ve bu hava yollarının daralması ile olarak ifade edilebilir. Çocuklarda yetişkinlere nazaran hava yollarında aşırı bir hassasiyet gelişmekte ve sık sık öksürük, hışıltı, nefes daralması şikayetler ile kendini göstermektedir. Bu belirtilerin en önemlileri sık tekrarlayan öksürük, hışıltı (Hırıltı) ve nefes sıkışması olarak öne çıkmaktadır. Oyun oynadıktan sonra, koştuktan sonra, egzersiz yaptıktan sonra nefes sıkışması, hışıltı veya öksürük olması da astımın teşhisinde önemli unsurlardır. Astım belirtileri olan bir çocukta rahatlatma tedavisi için öncelikle astım teşhisi konulması, ondan sonra da en az ilaçla tedavi edilmesi gereklidir. Sonuç olarak hastalıkta erken ve doğru teşhis ve zamanında tedavi önemlidir. Çocuğa gereğinden fazla ilaç yükleme yapılması, astım tedavisinde yanlış olan bir yöntemdir. Astımlı çocukların astım konusunda uzmanlar tarafından teşhis edilip tedavi edilmesi çok önemlidir. Çocuk alerji/immünoloji uzmanları çocuklardaki hastalık konusunda eğitim almış uzmanlardır. Bu nedenle çocuk alerji uzmanları tarafından astımdan şüphelenilen çocukların incelenmesi ve teşhis konulup tedavi edilmesi gerekir. Çocuklarda astımı tetikleyen faktörler ise, Soğuk algınlığı/enfeksiyonları, Ani hava ve ısı değişiklikleri, egzersiz, sigara dumanına maruz kalma, ev tozlarındaki akarlar dediğimiz mikro-organizmalar, polenler, yiyecek katkı maddeleri, küf ve koruyucu maddeler, hayvan deri kalıntıları, belirli ilaçlar, duygular / stres olarak öne çıkmaktadır.’’ dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.