Son güncellenme :07.11.2020 16:56

Anasayfa > Genel > BAŞKAN ŞAHİN: YABANCI ÖĞRENCİLERİ, KENDİ CANIMIZ OLARAK GÖRÜYORUZ

07.11.2020 Cts, 16:56

13’ÜNCÜ ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BULUŞMALARI GAZİANTEP’TE DÜZENLENDİ

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından “Dünya ile Buluş’ temasıyla düzenlenen “13. Uluslararası Öğrenci Buluşması Etkinlikleri Final Programı” GAÜN Mavera Kongre ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi.

UDEF tarafından geleneksel olarak Türkiye’de okuyan uluslararası öğrencileri buluşturmak amacıyla bu yıl “Dünya ile Buluş” sloganıyla gerçekleştirilen 13’üncü Uluslararası Öğrenci Buluşmaları Etkinliği Final Programı Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Gaziantep’te organize edildi. Güney Kore’den ABD’ye, Kırgızistan’dan Filistin’e, Arnavutluk’tan Tanzanya’ya varıncaya kadar birçok ülkeden canlı bağlantının yapıldığı etkinlikte eğitimlerinin belli bir kısmını Türkiye’de tamamlayan yabancı öğrenciler, duygu ve düşüncelerini paylaştı.

ETKİNLİKTE ÇOK SAYIDA ÜLKEYLE CANLI BAĞLANTI YAPILDI

203 Ülkeden 200 bini aşkın uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan ‘Uluslararası Öğrenci Buluşması Final Programı’, Türkiye’de eğitim alan binlerce uluslararası öğrenci kendi ülkelerinin kültürel renkleriyle bambaşka bir mozaik oluştururken “Dünya ile Buluş” vurgusu yapıldı.

Türkiye’den, Malezya’ya, Güney Kore’den ABD’ye, Kırgızistan’dan Filistin’e, Arnavutluk’tan Tanzanya’ya varıncaya kadar birçok ülkeden canlı bağlantılar gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma yarışmasında Trabzon 1’incisi Azerbaycanlı öğrenci Yusuf Familli’nin Kur’an-ı Kerim tilavetin ardından UDEF tanıtım filmi gösterimiyle, 68 dernek ve 25 temsilcilikten oluşan yurt içi bağlantılar sonrasında, ülkemizin farklı üniversitelerinde eğitim gören Endonezya ve Arnavutluk öğrencileri, yöresel dans gösterimini yaptı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: HER BİRİNİZ BÜYÜK TÜRKİYE AİLESİNİN BİRER MENSUBUSUNUZ

Geleneksel hale gelen etkinliğe destek veren tüm kurum, kuruluş ve dernekleri gönülden kutlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mesajında, “’Dünya ile Buluş’ temasıyla bu sene 13’ncüsü düzenlenen Uluslararası Öğrenci Buluşmalarının başarılı ve verimli geçmesini, ülkemizdeki misafir öğrencilerimiz için hayırlara vesile olmasını Rabbim’den niyaz ediyorum” dedi.

Gerek kendi imkanlarıyla gerekse Türkiye burslarıyla üniversitelerimizde öğrenim gören tüm uluslararası öğrencilerimize muvaffakiyetler dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajının devamında şu ifadelere yer verdi: “Uluslararası öğrencilerimizin ve mezunlarımızın her birini Büyük Türkiye Ailesinin birer mensubu olarak görüyoruz. Hangi coğrafyadan gelirse gelsin, Türkiye’de eğitim görüp ülkesine dönen veya bir başka yere giden tüm kardeşlerimizle hayatın her alanında birlikte yol yürümek istiyoruz. Kendi alanında ülkemizin en başarılı sivil toplum kuruluşlarından olan UDEF’in, misafir öğrencilerimizin Türkiye ile olan bağlarını ve irtibatlarını güçlü tutmaya yönelik çalışmalarını takdirle karşılıyoruz. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi ve yol arkadaşlığımızı daim eylesin diyor, bir kez daha sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.”

BAŞKAN ŞAHİN: YABANCI ÖĞRENCİLERİ, KENDİ CANIMIZ OLARAK GÖRÜYORUZ

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yıllardır beklenilen bilim merkezinin açılışını Gaziantep Üniversitesi’nin yeni rektörü Arif Özaydın’la birlikte yaptıklarını belirterek, “Şimdi de uluslararası bir etkinliğin ev sahipleriyiz, hocamız Özaydın uğuruyla geldi, tekrardan görevinin hayırlı olmasını diliyorum. Çok önemli bir gündeyiz. UDEF Başkanını günün önemi dolayısıyla kutlarım. Biraz önce dünyanın 4 bir yanından ülkemize gelerek eğitim serüvenine katılan ve ardından kendi ülkelerine dönen öğrencilerimizle canlı bağlantıyla sohbet ettik. Kardeşlerimizin duygu ve düşüncelerini dinledik. Biz de misafir yabancı değildir, Tanrı misafiridir. Biz evlerimizin en güzel alanlarını misafir odası olarak değerlendiriyoruz. Yemeklerimizin en güzelini misafirlerimize sunuyoruz. Bizim için misafir Allah’ın bir misafiridir. Onun bize verdiği bir nimettir. O nedenle biz öğrenci misafirlerimize kendi kanımız, kendi canımız olarak bakıyoruz. Bizim gönül coğrafyamızdan gelen kardeşlerimizi çok kıymetli buluyoruz. Sizin burada olmanızın dünya barışı ve huzuru açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bilim yuvasındayız. Tabi bu bilim yuvasında; bilim ile aklı ve bilim ile vicdanı birleştirerek ancak iyi insan yetiştirebiliriz. Adaletli yönetici yetiştirebilmek için bizim sorumluluklarımız var. Bu doğrultudan hareketle bugünkü programımız da bizim için çok değerlidir. Ayrıca tekrar belirtmeliyim ki ev sahipliğini böylesine özel bir program adına gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyuz. Dibimizde koca bir savaş varken dünyanın nereye gittiğini sorgulamak ve bu bakış açısına göre kendini geleceğe hazırlamak çok çaba sarf etmenin sonucudur. Şu anda ırkçılık, islamofobi yükselmiş durumda. Dolayısıyla bizim kendi medeniyet kodlarımızı kullanarak oluşturacağımız yeni bir dünya düzenine ihtiyacımız var. Manevi değerlerimizi yeniden güncellemeye ihtiyacımız var. İşte tam da bu noktada bu tür programlar bizi gelecek nesillerin medeniyet adına çok daha iyi bir seviyeye ulaşması için değerlidir. Daha çok bir araya gelmemiz gerekiyor. Artık dünya vatandaşlığı konuşuluyor. Biz, çocuklarımızı geleceğe hazırlamalıyız. Gaziantep olarak biz buna hazırız” diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.