Son güncellenme :14.07.2021 15:13

Anasayfa > Genel, Gündem > Hayatımızın Ritmi

14.07.2021 Çar, 15:13

Şarkılar; duygularımızı, sevgimizi, nefretimizi, neşemizi ya da üzüntümüzü yansıttığımız melodilerdir. Hayatımızın her anına şahit olanlardır.

Erken saatte işe giderken radyoda çalan şarkıyla sabah mahmurluğunu atarız.Mutlu olduğumuzda enerjimizi yüksek sesle şarkı dinleyerek yansıtırız. Sevgiliden ayrıldığımızda şarkı sözleriyle teselli buluruz.Düğün halayında davulun ritmine ayak uydurmaya çalışırken evlilik sevincini paylaştığımızı gösteririz. Dans etmek geldiyse içimizden hareketli bir şarkı açarız. Karaokeyaparak şarkılara kendi yorumumuzu katarız. Arkadaşlarla bir sofra kurduğumuzda mutlaka arabeske bağlarız. Konuşmaya ilk başladığımızda çocuk şarkılarıyla kelime dağarcığımızı geliştirmeye çalışırız.

Modumuza ya da kişiliğimize göre dinlediğimiz müzik türleri de değişir. Örneğin: Hip Hop, Türk Halk Müziği,Pop, Klasik Müzik, Rock ya da LatinMüziği  gibi. Bu türlerden mutlaka biri dokunur içimize. Biz hiç farkında olmasak da şarkılar hep hayatımızdadır aslında. Hayatımızın ritmidir. Ruhsal durumumuza uygun dinlediğimiz ahenklerdir.

90’larda karışık kaset hazırlama telaşımız vardı. Sevdiğimiz şarkıları listeler, müzik dükkanlarında kasetler doldururduk. 20 şarkıdan daha fazlasını almazdı ve sevdiğimiz şarkıların içinden seçim yapmak zorunda kalırdık. Sevgililer aşklarını doldukları kasetlerle ilan ederlerdi. Günümüzde hale devam etse de mahallede sevdiği kızın evinin önünden arabayla geçen delikanlı, müziğin sesini daha çok açar ve sevdiğinin dikkatini çekmeye çalışırdı. Halen devam etmekte olan başka bir aktivite ise radyodan istek parça talep etmekti. Televizyonda müzik kanallarına mesajlar yollanırdı. O zamanlar spotify yoktu.

Yıllar geçse de ölümsüz şarkılar ve şarkıcılar vardır. Barış Manço’yla çocukluğumuzu severiz. ‘Arkadaşım Eşek, Bugün Bayram, Günaydın Çocuklar’ şarkılarının ahengi hep kulağımızdadır.  Sezen Aksu’yla hayatın gerçeklerini yaşarız. Şarkının sözlerine eşlik ederken gözümüz uzaklara kalbimiz geçmişe dalar. ‘Ben de yoluma giderim, Sen Ağlama, Vazgeçtim’ gibi… ‘Ah Yalan Dünya, Neredesin Sen’ eserleriyle gönlümüze taht kurmuş, abdallık geleneğinin üstadı belleğimizde her zaman  sazıyla kazınan Neşet Ertaş’la kederlenir bir of çekeriz.  İlhan İrem ‘Anlasana’ şarkısıyla ne güzel dokunur kalbimize.

Müslüm Baba hep haklıdır  oysa ‘Hangimiz Sevmedik’ . Sevdiğimize ‘Emrin olur’ demeyi Kayahan’dan öğrendik. ‘Tamirci Çırağı’ nın alnının akıyla para kazanmasına ve aşık olmasına Cem Karaca şahit oldu. ‘Benimle Oynama’ diyerek sevdiğimizin karşısında dik durmayı söyledi bize Burak Kut. ‘Dudududu’ şarkısıyla bize deyimleri sevdirdi Dünya Star’ımız Tarkan. Bize tatlı dille ‘İsyankar’ olmayı söyledi Mustafa Sandal. Orhan Baba derdimize ortak oldu ‘Dertler benim Mutluluk Senin Olsun’ diyerek.

Çelik’ten ‘Ateşteyim Ateşte’ dinlerken dilimize takılan kelimesidum kah kahtır ‘Kandırdım’ parçasıyla mutlu olan bir aşığın Roma’yı da yakabileceğini  öğretir Kenan Doğulu. Şarkılarla yaşlanılmadığı ispatlar Hakan Peker. Arnavut Kaldırım’larında yaşanan aşklara tanık olurDemet Sağıroğlu.  ‘Sevdam Ağlıyor’  diye haykırır Sertab Erener. Yonca Evcimik ‘8.15 Vapuru ve Abone’ şarkılarıyla grupla dans etmenin tadına vardırır bizi. Ajda Pekkan ‘Sana Neler Edeceğim, Boş vermişim Dünyaya, Sana ne Kime ne’ şarkılarıyla hayata karşı güvenimizi arttırır.

2OOO’li yılların şarkılarına saygı duyuyorum ama 90’ların ve 80’lerin ayrı bir tadının olduğuda aşikar. Dile getirmek istediğim daha birçok şarkı ve şarkıcı var. Listemi uzatabilirim tabi ki.

Yazar’dan küçük bir tavsiye; yazımda değindiğim şarkıları bir dinleyin! Kendinize bir güzellik yapın! Hadi, çok uzağa gitmenize gerek yok telefonunuzda youtube var işte. Keyifli Dinlemeler.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.