Son güncellenme :27.05.2021 15:00

Anasayfa > Genel > Önümüzdeki yıl İSO 500’de daha fazla firmayla yer almayı hedefliyoruz

27.05.2021 Per, 15:00

GAİB BAŞKANI KİLECİ:

Önümüzdeki yıl İSO 500’de daha fazla firmayla yer almayı hedefliyoruz

İstanbul Sanayi Odası tarafından açıklanan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasında  Güneydoğu Anadolu Bölgesi, İSO 500 listesinde 39 firmayla yer aldı.  Bu firmaların 29’u Türkiye’nin beşinci büyük ihracatçı şehri olan Gaziantep’ten çıktı.

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, “Listede yer alan firmalarımız, ihracatçı firmalardır. Bu bizi gururlandırıyor; ama önümüze de daha büyük hedefler koyuyor. 2020 yılının başından bu yana Bölgede aktif olarak ihracat yapan firma sayısı 5.220’ye ulaşmış durumda. Pandemiyle geçen 2020 yılında tüm zorluklara rağmen 9,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Bu sene rakamı 12 milyara çıkarmayı, önümüzdeki yıl İSO 500’de daha fazla firmayla yer almayı hedefliyoruz.” dedi.

Tekstil, halı, hububat ve kuru meyve sektörlerinden aldığı güçle Türkiye’nin en çok  ihracat gerçekleştiren bölgelerden biri olan Güneydoğu Anadolu Bölgesi, İSO 500’de de 39 firmayla önemli bir temsil gücü elde etti. Türkiye’nin 5’inci büyük ihracatçı şehri olarak kabul edilen Gaziantep ise listede 29 firmayla yer aldı. Listede yer alan firmaların iştirak ettiği ve öne çıkan sektörler ise tekstil, halı, hububat ve bakliyat, çikolata, teknik tekstil, bitkisel yağlar, makarna, kimyevi mamuller ve enerji oldu.

 

Güneydoğu’nun ihracat hedefi 12 milyar dolar

Gaziantep’in pandemiyle geçen 2020 yılında yılmadan üretmeye, sektörlerini ve yarattığı istihdamı korumaya devam ettiğini vurgulayan Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Ahmet Fikret Kileci, konuya ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Pandemi dolayısıyla zorlu bir 2020 yılı geçirdik ve bütün sıkıntılara rağmen üretmeye ve hem sektörleri hem de istihdamı korumaya çaba gösterdik. Büyük oranda da başarılı olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İSO 500 listesinde 39 firmamız yer alıyor ve bunlar aynı zamanda ihracat gerçekleştiren firmalarımız.  Birliklerimiz iştigal sahasında bulunan illerden Gaziantep’te 29, Kahramanmaraş’ta 9, Mardin 1 firmamız listeye adını yazdırarak bizleri gururlandırdı. Bölge olarak, Türkiye için üretim ve ihracatın çok önemli iki konu olduğunu biliyoruz ve üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. 2020 yılında 9,2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Sanayicimiz hevesli, üretim potansiyelimizi biliyoruz ve 2021 yılında ihracatı 12 milyar dolara çıkarmak istiyoruz. Önümüzdeki yıl İSO 500 listesinde daha fazla firmayla yer almayı hedefliyoruz.”

 

Tekstil ihracatının %23’ü Güneydoğu’dan!

Bölgenin en önemli üretim ve ihracat alanlarını tekstil, halı, hububat, pastacılık malzemeleri, plastik ve mamulleri, değirmencilik ürünleri, bitkisel yağlar, demir-çelik mamulleri, ağaç ve orman ürünleri ile kuru meyve ve mamulleri olarak sıralayan Ahmet Fikret Kileci, “Üretmeyi ve ihraç etmeyi seven bir bölgeyiz. 2021 Ocak – Nisan ihracatımız 3,6 milyar dolar olarak gerçekleşti ve geçen yılın aynı dönemine göre artış %36.9 oldu. Türkiye’nin Ocak – Nisan 2021 dönemi toplam tekstil ihracatının %23’ü bölgemiz üreticisi ve ihracatçısı gerçekleşti. Yine, Türkiye geneli halı ihracatının %69’unu bölgemizden gerçekleştirirken, bakliyat ihracatında da önemli bir noktada bulunuyoruz. Çünkü Türkiye’nin en önemli üreticileri bölgemizde yer alıyor. Çikolata ve pastacılık malzemeleri konusunda da kilit önemde bir yerdeyiz. dedi.

 

Pandemi, İpek Yolu’nun önemini tekrar ortaya çıkardı

 

Pandemi ile birlikte İpek Yolu’nun eski önem ve değerine tekrar kavuştuğuna da dikkat çeken Ahmet Fikret Kileci şunları kaydetti: İpek Yolu’nun yeniden değerli bir ticaret rotası hâline gelmesi, bu yol üstünde bulunan ticaret duraklarının üretim potansiyellerini daha fazla harekete geçirmelerini sağlamıştır. Bu önemli ticaret duraklarından biri de Gaziantep öncülüğündeki Güneydoğu Anadolu Bölgesi’dir. Bölgemiz, sahip olduğu kadim üretim kültürü ve beşeri sermayesiyle dün olduğu gibi bugün de zorlu pandemi koşullarına rağmen ticaretteki performansını artırmayı sürdürmektedir.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.