Son güncellenme :07.10.2022 14:40

Anasayfa > Genel, Gündem > BAŞKAN ŞAHİN, BÖBREK NAKLİ YENİLİKÇİ UYGULAMALAR KONGRESİNE KATILDI

07.10.2022 Cum, 14:40

-BAŞKAN ŞAHİN, BÖBREK NAKLİ YENİLİKÇİ UYGULAMALAR KONGRESİNE KATILDI

 

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi ve Böbrek Nakli ve Hastalıkları Derneği İş birliğinde düzenlenen “1’inci Böbrek Nakli Yenilikçi Uygulamalar Kongresi”ne katıldı.

Şahin, Gaziantep Üniversitesi Mavera Kongre Merkezi’nde düzenlenen kongrenin açılışında yaptığı konuşmada, Covid-19 salgını nedeniyle dünyanın sağlık alanında ikinci buhranı yaşadığını ancak bu dönemden Türk sağlık sisteminin başarıyla çıktığını söyledi.

Dünya çapında Türk hekimlerinin elde ettiği başarılara değinen Şahin, “Türk hekimlerinin bugün ne kadar fark yarattığını görüyoruz. Bilimsel yaklaşan beşeri sermayen var. Kim bunu yönetebilirse ikinci yüzyılın gücünü o söyleyecek. İkinci yüzyılın kodlarını oluşturduğumuz zaman olağanüstü yeni bir dönemi inşa edeceğiz” dedi.

Şahin, sağlıkta tesisleşmenin önemi dile getirerek, Gaziantep’te yapılan ve yapılması planlanan sağlık tesislerinin öneminden ve GBB’nin bu alandaki çalışmalarını anlattı.

Gaziantep Vali Yardımcısı Salih Altınok da, Türk hekimlerinin başarısına dikkati çekerek, “Genç hekim arkadaşlarımız kendinize güveniniz. Dünyada hiçbir konuda geri değiliz, hatta ilerideyiz, daha da ileriye gideceğiz. 2023 hedeflerimiz var. Ondan sonrası için hedeflerimiz var. Bu anlamda bu kongrenin sadece ülkemiz için değil, tüm dünya tıbbına önemli katkılar sağlayacağını düşünüyorum ve hepinize en içten saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın da, Tıp Fakültesi Hastanesi’nin sağlık alanında birçok yeniliğe imza attığını belirterek, “Onkoloji Hastanesi’ni yakın bir tarihte ana kampüse taşıyacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı Etlik Şehir Hastanesindeki kanser teknolojisi en geç bu yılsonuna kadar üniversitemiz hastanesinde kanser hastalarının hizmetine sunulacak. Bunların yanı sıra kanser tedavisinde kullanılmak üzere ilaç üretimi gerçekleştiriyoruz. Hastanemizde sadece böbrek nakli yapmak istemiyoruz, naklin yanı sıra sadece Türkiye’deki sağlık kuruluşlarına değil bütün dünyaya böbrek nakli nasıl yapılır enstitü kurarak anlatmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ayşe Balat ise, Türkiye’de çok fazla organ nakli bekleyen hasta olduğunu belirterek, “Bunların içinde en çok da böbrek nakli bekleyen hastalarımız var. Gaziantep’te çok iyi bir organ nakil merkezimiz var. Çok değerli, çok becerikli cerrahlarımız var. Bu durumu dikkate alarak biz bu ekibin çalışma şartlarını ve hastalarımızın konforunu nasıl artırabiliriz diye kullanılmayan bir binamızı revize ettik“ diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.