Son güncellenme :26.04.2020 11:39

Anasayfa > Genel, Gündem > Nizipli sabuncuların gözü ABD pazarında

26.04.2020 Paz, 11:39

Zeytinyağlı Nizip sabunu dünyanın ilgi odağı oldu

Virüse karşı Nizip sabunu

Dünya Kovid-19 salgını ile mücadele ediyor. Salgının yayılmasına karşı su ve sabun kullanımı büyük önem taşıyor. Salgın günlerinde doğal malzemelerden üretilen zeytinyağlı Nizip sabununa ilgi büyük ölçüde arttı. Patentli Nizip sabununa dünyanın dört bir tarafındaki ülkelerden talep geliyor.

ABD’YE DESTEK OLMAYA HAZIRIZ

Kovid-19 salgını nedeniyle tüm dünyada sabun ve dezenfektan ürünlere olan ilgide patlama yaşanıyor. Dünyanın farklı bölgelerindeki yaklaşık 100 ülke, Türkiye’den sabun almak için başvuruda bulundu. Türk sabunu isteyen ülkeler arasında Koronavirüs salgınının merkezi konumuna gelen ABD de bulunuyor. Nizipli sabuncular, Nizip Ticaret Odası aracılığıyla ABD’ye sabun konusunda destek olmaya hazır olduklarını açıkladı.

TESCİLLİ VE PATENTLİ SABUN

Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt, doğal ürünlerden imal edilen tescilli Nizip sabununun tüm dünyada büyük beğeni topladığını belirterek, “İlçemizde 50 tane zeytinyağı sabunu üreticisi var. ABD Büyükelçiliği talep ederse bir konteyner dolusu yani 20 ton zeytinyağı sabununu ABD’ye gönderebiliriz. Yeter ki ABD Büyükelçiliği bizimle temasa geçsin. Tescilini ve patentini almış olduğumuz Nizip sabununu ABD’ye ve diğer ülkelere 50 firmamızla birlikte sunmaya hazırız. Dileyen ülkelere numune de gönderebiliriz. Biz her türlü talebe karşılık verecek durumdayız” diye konuştu.

ZEYTİNYAĞIYLA GELEN KALİTE

Nizip sabununun TPE tarafından tescil edildiğini belirten Başkan Özyurt, Türkiye’nin en önemli geleneksel sabun üretim merkezlerinden biri olan ilçede üretilen sabunların dünyanın dört bir tarafına ihraç edildiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: “Nizip ilçesi Türkiye’nin en önemli zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden birisi. İlçemizde aynı zamanda 150 yıldır doğal sabun üretimi de yapılıyor. Nasıl yemekler zeytinyağından yapılınca daha leziz oluyorsa zeytinyağlı sabunlar da daha kaliteli ve sağlıklı oluyor. Zeytinyağının antiseptik özelliği var.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.